آنالیز SEM

آنالیز SEM

آنالیز SEM چیست؟

آنالیز SEM پرکاربردترین تجهیزات برای آنالیز سطح می باشد. میکروسکوپ SEM رایج‌ترین نوع میکروسکوپ الکترونی است. این میکروسکوپ ریزساختارمواد را با روبش سطح توسط پرتو الکترونی بررسی می‌کند و مشابه میکروسکوپ‌های نوری، ولی با قدرت تفکیک بسیار بالاتر و عمق میدان بسیار بزرگ­تر، عمل می‌کند. شاید مهم‌ترین ویژگی میکروسکوپ الکترونی روبشی، نمایش سه­ بعدی تصویرهای آن به دلیل عمق میدان بزرگ آن باشد. در مقایسه با میکروسکوپ الکترونی عبوری، کار با میکروسکوپ الکترونی روبشی و نگهداری آن تا حدودی آسان­تر است. به علاوه، میکروسکوپ الکترونی روبشی SEM با روش­های مختلفی شامل تجهیز شدن با طیف­ سنجی انتشاری انرژی پرتوایکس و طیف­ سنجی انتشاری طول­ موج پرتوایکس امکان دست­یابی به اطلاعات شیمیایی نمونه را نیز فراهم می‌کند.

آنالیز SEM چیست؟

میکروسکوپ الکترونی روبشی مشابه میکروسکوپ الکترونی عبوری همانطور که در شکل هم نشان داده شده است، از تفنگ الکترونی و مجموعه‌ای از عدسی‌ها و روزنه‌های الکترومغناطیسی تشکیل شده است. در میکروسکوپ الکترونی روبشی، پرتو الکترونی منتشر شده از تفنگ الکترونی برای روبش سطحی تا اندازه قطر یک سوزن ریز متمرکز می‌شود.روبش پرتو روی جسم توسط سیستم شکست پرتو که در ترکیب با عدسی شیئی درمیکروسکوپ الکترونی روبشی است، عمل می‌کند. سیستم شکست، پرتو را بر روی سطح نمونه در امتداد یک خط حرکت می‌دهد. سپس پرتو به نقطه‌ای دیگر بر روی خط بعد جابجا می­شود‌ به نحوی که محل تصویر به ­صورت مستطیل بر روی سطح نمونه تولید می‌شود.

بمباران نمونه توسط الکترون ها سبب می شود تا از نمونه، دو نوع الکترون برگشتی (Backscattered) و ثانویه (Secondary) و همچنین امواج پرتو ایکس مشخصه ساطع شود. هر کدام از این موارد می تواند اطلاعات متفاوتی را برای استفاده کننده فراهم آورد. الکترون های ساطع شده از سطح به سمت صفحه دارای بار مثبت رها می شوند و در آنجا تبدیل به سیگنال می شوند. حرکت پرتو بر روی نمونه مجموعه ای از سیگنال ها را فراهم می کند که بر این اساس میکروسکوپ می تواند تصویری از سطح نمونه را بر صفحه کامپیوتر نمایش دهد.

شما می توانید از خدمات جامع طیف سنجی و آنالیز SEM شرکت تمادکالا استفاده کنید. و بعد از مشاهده آنالیز SEM درخواست خود را برای آنالیز SEM ثبت کنید.

قدرت تفکیک میکروسکوپ الکترونی روبشی با اندازه پرتو الکترونی که نمونه را روبش می‌کند، کنترل می‌شود. با یادآوری این نکته که حد بزرگ­نمایی مؤثر با قدرت تفکیک میکروسکوپ تعیین می‌شود، سیستم‌های میکروسکوپ الکترونی روبشی می‌توانند بزرگ­نمایی مؤثر ۲۰۰۰۰ برابر، برای اندازه پرتو ۱۰ نانومتری تولید کنند.برای تصویربرداری با بزرگ­نمایی کم، میکروسکوپ الکترونی روبشی مطلوب‌تر از میکروسکوپ نوری است زیرا عمق میدان در میکروسکوپ الکترونی روبشی بزرگ­تر است.

میکروسکوپ الکترونی روبشی با روش­های مختلفی شامل تجهیز شدن با طیف­ سنجی انتشاری انرژی و طول­ موج پرتو ایکس امکان دست­یابی به اطلاعات شیمیایی نمونه را فراهم می‌کند. طیف ­سنجی پرتو ایکس (EDAX یا EDS) روشی برای استفاده از پرتو‌های ایکس مشخصه در تعیین عنصرهای شیمیایی است. این روش، متفاوت از پراش پرتوایکس برای آنالیز ساختار بلوری است. طیف­ سنجی پرتو ایکس حضور و مقدار عنصرهای شیمیایی را با پیدا کردن پرتو‌های ایکس مشخصه آنها تعیین می‌کند. این پرتو­ها از اتم­ هایی که تحت تابش پرتو پرانرژی قرار گرفته‌اند، ساطع می‌شود. از پرتو‌های ایکس مشخصه‌ای که از اتم­های نمونه منتشر می‌شود، عنصرهای شیمیایی را می‌توان از طول­ موج پرتو ایکس، به­ صورت طیف ­سنجی انتشاری طول­ موج پرتو ایکس یا انرژی پرتو ایکس، تعیین کرد.

برای اطلاعات تکمیلی می توانید به مقالات میکروسکوپ الکترونی روبشی، شاخص تصویر در میکروسکوپ ها، آماده سازی SEM، مقایسه میکروسکوپ های نوری و الکترونی و برهمکنش پرتو الکترونی با ماده در سایت تمادکالا مراجعه نمایید.

مشخصات دستگاه آنالیز SEM

 • نام دستگاه به فارسی : میکروسکوپ الکترونی روبشی
 • نام دستگاه به لاتین : Scanning Electron Microscope
 • مدل دستگاه : FEI Quanta 200 ESEM

کاربردهای آنالیز  SEM

 • تصویربرداری از سطح نمونه به صورت سه بعدی
 • تعیین توپوگرافی نمونه و خصوصیات سطحی آن
 • تعیین مورفولوژی، شکل، اندازه و نحوه قرارگیری ذرات در سطح جسم
 • بررسی ریزساختار مواد بالک
 • نعیین عناصر تشکیل دهنده سطح توسط آنالیز EDS

توانایی ها و محدودیت های آنالیز SEM

توانایی ها

توانایی های آنالیز با میکروسکوپ SEM شامل موارد زیر می باشد:

 • آنالیز سریع، نسبتاْ کم هزینه و بدون محدودیت در شکل نمونه
 • توانایی تصویربرداری به صورت سه بعدی
 • آنالیز عنصری

محدودیت ها

محدودیت آنالیز SEM شامل موارد زیر می باشد:

 • محدودیت برای تصویر برداری از نمونه های مرطوب و روغنی
 • اعمال خلاء می تواند منجر به تخریب ساختار نمونه های حساس گردد
 • نمونه های لایه نازک با استحکام مکانیکی ضعیف ممکن است بر اثر بمباران الکترون آسیب دیده و عکس برداری در بزرگنمایی های بالا صورت نگیرد
 • حساسیت پایین برای آنالیز عنصری برای عناصر با عدد اتمی پایین

خدمات و تفسیر آنالیز SEM

کلیه خدمات زیر علاوه بر تصویربرداری(توسط آنالیز SEM) بر اساس نیاز متقاضی امکان پذیر است:

 • آنایز عنصری نقطه ای EDX
 • آنالیز عنصری خطی (line scan)
 • تعیین پروفایل پراکندگی عناصر (mapping)
 • انجام خدمات تحلیل تخصصی

براورد هزینه و قیمت آنالیز SEM ، میکروسکوپ الکترونی روبشی براساس نوع پوشش دهی و نوع آنالیز متفاوت می باشد. شما می توانید با مشاهده قیمت  آنالیز SEM در ستون سمت چپ و تکمیل فرم درخواست آنالیز از خدمات آنالیز تمادکالا استفاده کنید.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *